Program

ONE DAY JAZZ FESTIVAL 2018 JESEŇ

  

18.11. 2018 - Kosice - Fuga

Šeban, Balzar, Valihora Trio SK/CZ

19.11. 2018 - Nove mesto nad Váhom - Blue Note

Šeban, Balzar, Valihora Trio SK/CZ

25.11.2018 - Ateliér Babylon, Bratislava

Oskar Rózsa Partnership Unlimited /SK/CZ/
Seamus Blake and The French Connection /USA/
Omer Avital Qantar /IL/

27.11.2018 - Mestské Divadlo Žilina

Šeban, Vitous, Valihora /SK/
Richard Bona /USA/ 

28.11.2018 - Istropolis Bratislava

Šeban, Vitous, Valihora /SK/CZ/
Kurt Rosenwinkel Trio feat. Dario Deidda a Gregory Hutchinson /USA/
Richard Bona /USA/

 

RICHARD BONA

Richard Bona je charizmatický jazzový hudobník, spevák a hlavne basgitarista, ktorého kariéra je spojená Pat Metheny Group (2002 – 2005). Narodil sa v Minte na východu Kamerunu. Ako päťročný spieval v kostole s jeho matkou a sestrami. V roku 1995 odišiel do Francúzska kde hrával v jazzových kluboch a v roku 1995 na podnet Mika Sterna okúsil chuť New Yorku, kde sa naplno začala jeho kariéra. Spolupracoval s jazzmanmi ako sú Larry Coryell, Michael Brecker and Randy Brecker, Steve Gadd či Pat Metheny.

KURT ROSENWINKEL

Famózny americký gitarista a klavirista Kurt Rosenwinkel pôsobí na scéne už 25 rokov. Absolvent prestížnej Berklee School of Music patrí v posledných desaťročiach k najvyhľadávanejším gitarovým sidemanom ako aj k najzaujímavejším experimentátorom, ktorý premosťuje tradíciu s aktuálnymi trendmi. Zahral si s menami ako Gary Burton, Joe Henderson, Paul Motian, ChrisPotter, Mark Turner, Brad Mehldau, Brian Blade a mnohí ďalší.

SEAMUS BLAKE 

Seamus Blake jejeden z najuznávanejších súčasných jazzových muzikantov.  Je to Je to výnimočný a komplexný kanadský tenorsaxafonista, skladateľ priekopník moderného jazzu, ktorý momentálne pôsobí v New Yorku. Blake sa narodil v Londýne,ale vyrastal v meste Vancouver v Kanade. Jeho matka mu ukázala svet jazzu, keď bol ešte dieťa a neskôr absolvoval štúdia na Berklee College of Music v Bostone. Vo februari 2002 vyhral Theloniuos Monk International Saxophone Competition. Momentálne účinkuje so svojim kvintetom s hudobníkmi ako David Kikoski, Lage Lund,Bill Stewart a Matt Clohesy a tiež pôsobí ako člen Mingus Big Bandu v New Yorku

MIROSLAV VITOUŠ

Miroslav Ladislav Vitouš  je českým jazzovým basistom, ktorý urobil v USA veľkú kariéru. Študoval na pražskom konzervatóriu aj na Berklee College of Music v Bostone.  Vitouš je virtuózny jazzový hráč na kontrabas, ktorý patrí medzi absolútnu svetovú špičku.  V roku 1970 bol zakladajúcim členom skupiny Weather Report. Bol súčasťou legendárnych projektov a nahrávok, ktoré sa zapísali do svetovej encyklopédie jazzu. Spolupracoval s Larrym Coryellom, Janom Hammerom, Freddie Hubbardom, Milesom Davisom, Chickom Coreom, Wayneom Shorterom, Joom Zawinulom, Janom Garbarekom, Terje Rypdalom a Michelom Petruccianim.

ARON HODEK

Talentovaný 7-ročný basgitarista má už za sebou medzinárodné koncerty.  Od staršieho brata, ktorý hrá na bicie, pochytil ako trojročný prvé muzikantské návyky. Aron Hodek je už v detskom veku členom Rádio Bandu pod vedením Radovana Tarišku. Účinkoval už po boku hudobníkov ako Peter Lipa, Martin Valihora, aj slávny Bruno Mars.

OMER AVITAL

Omer Avital sa narodil v meste Givatayim marockým a jemenským rodičom. V 11-tich rokoch začal študovať klasickú gitaru na konzervatóriu v Givatayim. Počas pokračovania štúdií na prestížnej izraelskej strednej umeleckej škole Thelma Yellin prestúpil Avital na kontrabas a začal študovať jazzovú kompozíciu a aranžovanie.  Keď mal 17 rokov vstúpil do profesionálneho hudobného sveta. Začal spolupracovať s mnohými hudobníkmi v rôznych žánroch od jazzu, popu až po folk a účinkovať na rôznych festivaloch a v televíznych programoch a rádiách. Rok strávil v izraelskom armádnom orchestri. V roku 1992 sa presťahoval a teraz pôsobí v New Yorku, kde si vybudoval veľmi silnú pozíciu na tamojšej i medzinárodnej hudobnej scéne. Spolupracuje so svetovou špičkou. Izraelský kontrabasista Omer Avital je invenčný a originálny muzikant, bassgitarista, vizionársky skladateľ  a virtuózny muzikant, ktorý posúva hranice jazzového výrazu.  Avitalove kompozície siahajú od funky, grooves, dlhé veľké formy až po orchestrálne aranžmány, spája jazz s hudbou Blízkeho východu.

OSKAR ROZSA PARTNERSHIP UNLIMITED

Oskar Rózsa je synom slovenskej speváčky Evy Biháryovej. Absolvoval orchestrálne dirigovanie na Štátnom konzervatóriu a VŠMU v Bratislave u prof. Zdeňka Bílka. Študoval kompozíciu filmovej hudby na Berklee College Of Music v Bostone. Ako hudobník (basgitara, klávesy) a producent sa podieľal asi na 50 albumoch rôznych umelcov. Spolupracoval s Dežom Ursinym, Richardom Müllerom, Jarom Filipom, Mariánom Vargom, Janou Kirschner, Čistými Tvarmi, Ivanom Táslerom a ďalšími. V roku 1999 nahral album Hrana - poctu Marekovi Brezovskému. Niekoľko rokov vystupoval v triu Šeban - Rózsa - Buntaj - ASH Band. Bol zakladateľom skupín Free Faces a Barflies. Je iniciátorom rôznych projektov zameraných na improvizovanú hudbu, napríklad Oskar Rózsa Sextet, s ktorým nahral aj CD. Napísal hudbu k niekoľkým divadelným predstaveniam a filmom. Je príležitostným hosťujúcim dirigentom Komorných sólistov Bratislava. Oskar Rózsa je univerzálny hudobník, ktorý nemá problém prispôsobiť sa rôznym štýlom. PARTNERSHIP UNLIMITED je vlastný projekt Oskara Rózsu a jeho kompozícií, kde sa predstaví hudobná elita slovenskej a českej jazzovej scény.

ANDREJ ŠEBAN

Mnohostranne zameraný gitarista, štúdiový hráč a koncertný hudobník spolupracuje s mnohými domácimi i zahraničnými osobnosťami z rôznych hudobných žánrov Napríklad Pavol Hammel, Gábor Presser, Dežo Ursiny, Richard Müller, Peter Lipa, Michal Pavlíček, Jiří Stivín. Andrej Šeban viedol vlastnú inštrumentálnu skupinu Ash Band, stál pri zrode skupiny Lipa-Šeban Band, je spoluzakladateľom progresívnej rockovej skupiny Free Faces. Vydal dvanásť sólových albumov, skomponoval scénickú hudbu k niekoľkým filmom a rozhlasovým hrám.