odjf logo

"V mene humanizmu a tolerancie"

fb ig
radio jazz logo

Vyberte váš jazyk

 

Hiromi’s Sonicwonder

15. 11. 2023 - Bratislava

ODJF WEB wilkins krem

 

Immanuel Wilkins Quartet (USA)

 

Ako rozpoznať dramaturgiu dobrého festivalu od podujatia výnimočného? Mimoriadne podujatie predstavuje hudobníkov práve v období ich umeleckého rozletu. Presne to je prípad dvadsať šesťročného altsaxofonistu Immanuela Wilkinsa, ktorého albumy vydané prestížnou značkou Blue Note vzbudili pozornosť na americkej scéne. Rodáka z Filadelfie ovplyvnili saxofonisti Kenny Garrett, Branford Marsalis a Marshall Allen, no až trubkár Wynton Marsalis ho počas štúdia na prestížnej Juilliard School of Music nasmeroval na avantgardnejší odkaz saxofonistu Ornetta Colemana. Odtiaľ bolo na skok k otvorenejším projektom klaviristu Jasona Morana, ktorý vzal šikovného saxofonistu pod svoje krídla. Wilkinsova koncepcia ponúka ten najaktuálnejší pohľad na smerovanie jazzu a ONE DAY JAZZ festival hrdo predstavuje jeho vynikajúce kvarteto v slovenskej premiére.
 
Immanuel Wilkins – altsaxofón
Micah Thomas – klavír
Matt Brewer – kontrabas
Kweku Sumbry – bicie nástroje

 
 
 freso
 

Mária Reháková Topoľana (SK/GB)

 

Slovenská jazzová flautistka, speváčka a skladateľka Mária Reháková túžila ako jedna z mnohých umelcov žijúcich v zahraničí, zdieľať prostredníctvom hudby svoj pôvod. Preto iniciovala medzinárodný projekt Topoľana, v ktorom prepája európsky jazz so slovenským folklórom. Sexteto tvoria rešpektovaní britskí a slovenskí jazzmani a je zaujímavé sledovať, ako sa dokážu popasovať s kompozíciami či aranžmánmi inšpirovanými ľudovými piesňami. Mária vyrastala ako tanečnica a speváčka v detskom folklórnom súbore Kremienok a ľudové piesne zasadené do multikultúrneho prostredia dostávajú v podaní kapely nový nádych. Stávajú sa aktuálnou výpoveďou pulzujúcej a kultúrne pestrej britskej metropoly, v ktorej má svoje miesto aj Slovensko.
 
Immanuel Wilkins – altsaxofón
Micah Thomas – klavír
Matt Brewer – kontrabas
Kweku Sumbry – bicie nástroje

 
 
 freso

 

Kremnica Kostol

Oskar Török & Marián Čekovský feat. Martin Valihora
 
Návštevníci ONE DAY JAZZ festivalu budú v kremnickom Kostole svedkami výnimočného zoskupenia, ktoré sa sformovalo špeciálne pre tento večer. Klaviristu, speváka, herca či šoumena Mariána Čekovského nie je potrebné predstavovať: hudobní fanúšikovia ho poznajú vďaka spolupráci s Richardom Müllerom či kapelami No Name, IMT Smile, Free Faces alebo Kontrafakt. Okrem toho získal Čekovský nesmiernu popularitu ako komik a zabávač v rámci viacerých súkromných či verejnoprávnych médií. Keď rodák z Humenného hľadal počas svojich tínedžerských rokov spriazneného hudobného partnera, objavil ho v trubkárovi Oskarovi Törökovi a hoci sa ich cesty oddelili, obaja sa príležitostne stretávajú na pôde rozličných projektov. Török sa dlhodobo pohyboval najmä medzi Prahou a Katovicami, kde vyštudoval hru na trúbke a už dve desaťročia je oporou vynikajúcich českých i poľských zoskupení Vertigo Quintet, Wojtek Mazolewski Quintet, Čikori huslistky a speváčky Ivy Bittovej, Concept Art Orchestra, Points Septet, Kapela snů klaviristky Beaty Hlavenkovej, Nikola Kolodziejczyk Orchestra či experimentálneho tria Sato-San To. Dvojica našla ideálneho partnera v bubeníkovi Martinovi Valihorovi, ktorý je nesmierne prispôsobivým a kreatívnym spoluhráčom. Dôkazom sú jeho spolupráce s legendárnymi medzinárodnými (Mezzoforte, Harry Sokal Depart – Refire, Waking Vision, Dan Bárta Illustratosphere) či domácimi zoskupeniami (Collegium Musicum, Prúdy, Fermáta). Bude to neopakovateľný večer!
 
Oskar Török – trúbka
Marián Čekovský – klávesové nástroje
Martin Valihora – bicie nástroje
 
 

 

 

Ďakujeme za podporu

Hlavní partneri:
Tipos-logo
Partneri:
fpu
slov-institut-varsava
slov-institut-praha
slov-institut-budapest
NBS
PQM
cosyma
Microcomp
BKIS
art-film-fest-kosice
MATADOR
Lenovo
GO2SKY
evolutions
mypiano
Senator-banquets
LMC
park-inn
narodny-onkologicky-ustav-zdruzenie-priatelov-nou
BAYNACH
expres-menu
adts
saitron
goout
smidt
ISEEIT
ticketportal
hotel-devin-bratislava
Festival podporili:
soza
nadacia-tatrabanka
bratislavsky-kraj
bratislava_tourist_board
Ministerstvo_dopravy
nadacia_spp
Mediálni partneri:
ta3
rtvs
tvjoj
tyzden
tyzden
hudobny-zivot
sk-jazz-sk
jazz-sk
Organizátor:
mga